Royal Range RRE-8GT12-C 60" W Stainless Steel 8 Round Hotplates, 1 Griddle, 1 Standard Oven, and 1 Convection Oven Electric Restaurant Range - 208 Volts
Shop all Royal Range Commercial Electric Ranges
SKU:
RRE-8GT12-C
MPN:
RRE-8GT12-C
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Royal Range RRE-8GT12-C 60" stainless steel electric range has eight 9" hotplates, a 12" griddle, a convection oven, and a standard oven with porcelain interiors and chrome racks.
  • Designed for 208v, 29.4 kW performance
  • Includes convection and standard oven
  • cCSAus and CSA-Sanitation certified, Made in USA
  • 60" stainless steel commercial range
  • 12" griddle, 3/4" plate with control
  • Eight 9" 2.0 kW hotplates
Weight1110 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth41 (D)
Base(1) Standard Oven, (1) Convection Oven
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness.750" = 3/4"
Top(8) Hotplates / French Plates, (1) 12" Griddle with Thermostats
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Amps82/60
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Weight1110 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth41 (D)
Plate Thickness.750" = 3/4"
VentBackriser with Hi-Shelf
Amps82/60
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"