Royal Range RRE-8GT24-C 72" W Stainless Steel 8 Round Hotplates, 1 Griddle, 1 Convection and 1 Standard Oven Electric Restaurant Range - 208 Volts
Shop all Royal Range Commercial Electric Ranges
SKU:
RRE-8GT24-C
MPN:
RRE-8GT24-C
Commercial design services
Built for continuous service, the royal range rre-8gt24-c features eight 9" hotplates, a 24" griddle, a convection oven, and a standard oven in a 72" stainless steel package.
  • 208V, 32.8kW capacity
  • Convection and standard oven
  • CSA and CSA-Sanitation compliant, Made in USA
  • 72" stainless steel range
  • 24" 3/4" griddle with control
  • Eight 9" 2.0 kW hotplates
Weight1275 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth41 (D)
Base1 Convection Oven, 1 Standard Oven
Control TypeThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
Top(8) Hotplates / French Plates, (1) 24" Griddle with Thermostats
ManufacturerRoyal Range of California
Amps158
Voltage208v
Weight1275 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth41 (D)
Control TypeThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
Amps158
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"