Royal Range RRE-8GT24-CC 72" W Stainless Steel 8 Round Hotplates, 1 Griddle and 2 Convection Ovens Electric Restaurant Range - 208 Volts
Shop all Royal Range Commercial Electric Ranges
SKU:
RRE-8GT24-CC
MPN:
RRE-8GT24-CC
Commercial design services
Handle peak service with a stainless steel electric range featuring eight 9" hotplates, a 24" griddle, and two convection ovens. It offers 32.8kW output, adjustable legs, CSA certifications, and a durable finish for heavy use.
  • CSA and CSA-Sanitation certified components
  • Two convection ovens with porcelain interiors
  • Made in USA construction
  • 72" stainless steel heavy-duty range
  • 24" griddle with 3/4" plate and thermostatic control
  • Eight 9" 2.0 kW hotplates for high output
Weight1325 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth41 (D)
Base2 Convection Ovens
Control TypeThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
Top(8) Hotplates / French Plates, (1) 24" Griddle with Thermostats
ManufacturerRoyal Range of California
Amps158
Voltage208v
Weight1325 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth41 (D)
Base2 Convection Ovens
Control TypeThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
Amps158
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"