Royal Range RRE-GT60-CC 60" W Stainless Steel 1 Griddle and 2 Convection Ovens Electric Restaurant Range - 208 Volts
Shop all Royal Range Commercial Electric Ranges
SKU:
RRE-GT60-CC
MPN:
RRE-GT60-CC
Commercial design services
Royal Range RRE-GT60-CC 60" electric range has a 3/4" thick griddle and two convection ovens with porcelain interiors.
  • 27.0kW, 208v single-phase power
  • Stainless steel front, sides, and shelf
  • cCSAus and CSA-Sanitation compliant
  • 60" griddle with 3/4" plate for searing
  • Two convection ovens with porcelain interiors
  • Thermostatic controls for precise temp
Weight1285 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth41 (D)
Base(2) Convection Ovens
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness.750" = 3/4"
Top(1) 60" Griddle with Thermostats
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Amps73/57
Voltage208v
Weight1285 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth41 (D)
Base(2) Convection Ovens
Plate Thickness.750" = 3/4"
VentBackriser with Hi-Shelf
Amps73/57
  • Made in USA certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Electric Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Electric Range
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"