SABA GR60-GS24 60" W Stainless Steel Gas Thermostat (2) Standard Ovens Restaurant Range - 278,000 BTU
Shop all SABA
SKU:
GR60-GS24
MPN:
GR60-GS24
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
SABA GR60-GS24 60" stainless steel gas range offers 278,000 BTU from six burners and a griddle with thermostatic controls.
  • Two standard ovens with backriser for high volume
  • Stainless steel front and sides for easy cleaning
  • Pull-out crumb tray for easy cleaning
  • Heavy-duty 278,000 BTU output for fast cooking
  • Griddle top plus six burners for versatility
  • Thermostatic controls for consistent temperature
Weight858 LBS
Height60 (H)
Width60 (W)
Depth30 (D)
Base(2) Standard Ovens
Control TypeThermostatic
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
TopGriddles
Total BTU278,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerSABA
Power TypeNatural Gas
No of Burners6
Dimensions40 65 52
Weight858 LBS
Height60 (H)
Width60 (W)
Depth30 (D)
Base(2) Standard Ovens
Control TypeThermostatic
TopGriddles
Total BTU278,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerSABA
Power TypeNatural Gas
No of Burners6
Dimensions40 65 52
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from SABA
SABA GR60-G24 60" W Stainless Steel Gas Thermostat (2) Standard Ovens Restaurant Range - 278,000 BTU
SABA HP-2 12" W Stainless Steel Gas Manual Countertop Hotplate - 50,000 BTU
SABA HP-6 36" W Stainless Steel Gas Manual Countertop Hotplate - 150,000 BTU
SABA MG-24 24" W x 19" D Stainless Steel Gas Manual Countertop Griddle - 60,000 BTU