SABA SPS-27-12M 27.5" W Stainless Steel 1 Section Mega-Top Sandwich Salad Prep Table - 115 Volts
Shop all SABA Prep Refrigeration
SKU:
SPS-27-12M
MPN:
SPS-27-12M
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Durable stainless steel
  • Insulated lid for freshness
  • Efficient 5.7 cu. ft. storage
  • Analog temperature control
  • Holds (9) 1/6 & (3) 1/9 pans
Weight264 LBS
Height45.88 (H)
Width27.5 (W)
Depth34 (D)
Access TypeDoors
Exterior FinishStainless Steel Front, Top & Sides
Pan Capacity (Top)12
RefrigerationSelf-Contained, Rear Mounted
Sections1
Width (side - side)27" - 31"
ManufacturerSABA
Amps5.3
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Doors1
Voltage115v
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
Compressor HP1/4
StyleCounter Height
Refrigerant TypeR-290
Dimensions39 33 50
Weight264 LBS
Height45.88 (H)
Width27.5 (W)
Depth34 (D)
Access TypeDoors
Pan Capacity (Top)12
Sections1
Width (side - side)27" - 31"
ManufacturerSABA
Amps5.3
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Doors1
Voltage115v
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
Compressor HP1/4
StyleCounter Height
Refrigerant TypeR-290
Dimensions39 33 50
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • NSF Certified certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"