Shop all SABA Prep Refrigeration
SKU:
SPS-36-15M
MPN:
SPS-36-15M
Commercial design services
SABA sps-36-15m stainless steel mega-top prep table offers 7.8 cu. ft. storage for fifteen 1/6 pans with temperature control at 33 °F to 41°F. It includes an insulated lid, cutting board, adjustable shelves, and 5" casters.
  • Integrated insulated lid and cutting board
  • Durable stainless steel interior and exterior
  • Range 33 °F to 41 °F with analog control
  • Holds fifteen 1/6 pans for ingredient staging
Weight352 LBS
Height45.88 (H)
Width36.25 (W)
Depth34 (D)
Access TypeDoors
Compressor StyleSide / Rear Breathing
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Pan Capacity (Top)15
RefrigerationSelf-Contained, Rear Mounted
Sections2
Width (side - side)36" - 47" Wide
ManufacturerSABA
Amps5.3
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Doors2
Voltage115v
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
Compressor HP1/4
Refrigerant TypeR-290
StyleCounter Height
Pan Capacity15
Dimensions39 42 50
Weight352 LBS
Height45.88 (H)
Width36.25 (W)
Depth34 (D)
Access TypeDoors
Pan Capacity (Top)15
Sections2