Shop all SABA Prep Refrigeration
SKU:
SPS-60-24M
MPN:
SPS-60-24M
Commercial design services
  • Operates on 115v with NEMA 5-15P plug
  • Self-contained rear refrigeration
  • Two-door design for organized storage
  • Mega Top with 24 pan capacity
  • Temperature range 33 °F to 41°F
Weight462 LBS
Height45.88 (H)
Width60.25 (W)
Depth34 (D)
Access TypeDoors
Compressor StyleSide / Rear Breathing
Exterior FinishStainless Steel Front, Top & Sides
Pan Capacity (Top)24
RefrigerationSelf-Contained, Rear Mounted
Sections2
Temperature Range33 °F to 41°F
Width (side - side)60" - 63" Wide
ManufacturerSABA
Amps7.8
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Doors2
Voltage115v
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
Compressor HP1/3
StyleCounter Height
Pan Capacity24
Dimensions39 66 50
Weight462 LBS
Height45.88 (H)
Width60.25 (W)
Depth34 (D)
Access TypeDoors
Pan Capacity (Top)24
Sections2
ManufacturerSABA
Amps7.8
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Doors2
Voltage115v
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
Compressor HP1/3
StyleCounter Height
Pan Capacity24
Dimensions39 66 50
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • SABA
  • SABA Prep Refrigeration
  • SABA
  • SABA Prep Refrigeration
Related products
Rosseto EZ527 (5) 1.3 Gal. Wall Mounted EZ-SERV 5W Dispenser
Pro IconFree shipping
Hatco 3CS-3 Sink Heater for 15" Square Sink Area - 3000 Watts