Sapphire Manufacturing SE-CG36-LP 36" W Stainless Steel 3 Burners Countertop Liquid Propane Sapphire Griddle - 90,000 BTU
Shop all Sapphire Manufacturing Commercial Grills
SKU:
SE-CG36-LP
MPN:
SE-CG36 NG/LP
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
This 36" Sapphire griddle delivers 90,000 BTU using liquid propane for fast cooking. It is built with a sturdy stainless steel front and heavy-duty griddle plate. Ideal for commercial kitchens requiring reliable, even heat.
  • Adjustable legs
  • 5/8" thick griddle plate
  • Grease collector pan
  • 90,000 BTU output
  • Stainless steel front
  • 3 liquid propane burners
Weight209 LBS
Height15 (H)
Width36 (W)
Depth26 (D)
Burner Qty3
Control TypeManual
Plate Thickness5/8"
Total BTU90,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerSapphire Manufacturing
Weight209 LBS
Height15 (H)
Width36 (W)
Depth26 (D)
Burner Qty3
Control TypeManual
Plate Thickness5/8"
Total BTU90,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"