Sapphire Manufacturing SMBS-3D18 72" W x 18.75" D Stainless Steel 3-Compartment Underbar Sink
Shop all Sapphire Manufacturing Commercial Sinks
SKU:
SMBS-3D18
MPN:
SMBS-3D18
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Sapphire SMBS-3D18 underbar sink has three 10" x 14" compartments, 19" drainboards, 20/304 stainless steel top, and ships KD with galvanized legs, faucet, overflow kit, NSF certification, and a 2-year warranty.
  • 4" center wall faucet, 12" swing spout
  • 20/304 stainless steel top, bowl, backsplash, apron
  • 72" W x 18.75" D stainless steel underbar sink
  • 19" left/right drainboards for efficiency
  • Three 10" x 14" compartments for prep
Height32 (H)
Width72 (W)
Depth18.75 (D)
Bowl Size10" x 14" Front-to-Back
ConstructionStainless Steel Top, Front, Ends & Galvanized Legs
DrainboardsDrainboards on Left & Right
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments3
Splash4"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerSapphire Manufacturing
Height32 (H)
Width72 (W)
Depth18.75 (D)
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments3
Splash4"
Top Stainless Series300 Series
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
Related products
picture
Quantum CC183674BNV 74" H x 36" W x 18" D 400 Denier Blue Nylon with Velcro Flap Wire Cart Cover
Pro IconFree shipping
picture
Quantum 1860S 60" W x 18" D Stainless Steel Wire Shelf
Pro IconFree shipping
National Public Seating HDT3-2448B 37.25" H x 48" W x 24" D Rectangular Wood Butcherblock Top Heavy Duty Steel Table
Thunder Group PLPCTB316CL 16 Oz. Clear Polycarbonate Tumbler
Duke 416-2436 36" W Galvanized Base 16 Gauge Work Table
Duke 316-3030 30" W x 30" D Galvanized Steel 16 Gauge Open with Undershelf Work Table