NBR Equipment UW-3-101410-84LR 84" W x 18.25" D x 32.5" H Stainless Steel (3) Compartments Premium Slim-Line Underbar Sink Unit
Shop all NBR Equipment Underbar Sinks
SKU:
UW-3-101410-84LR
MPN:
UW-3-101410-84LR
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment UW-3-101410-84LR slim-line underbar sink unit measures 84" W x 18.25" D x 32.5" H and has three 10" x 14" x 10" compartments, ribbed drainboards, and a 3-3/4" backsplash.
  • 18/300 series stainless steel for corrosion resistance
  • 84" W x 18.25" D slim footprint for tight bars
  • Left and right ribbed drainboards for workflow
  • Three 10" x 14" x 10" compartments for prep
Weight90 LBS
Height32.5 (H)
Width84 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Bowl Size10" x 14" Front to Back
ConstructionStainless Steel top, Front, Ends & Legs
DrainboardsDrainboards on Left & Right
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions85.6 19.7 15.7
Weight90 LBS
Height32.5 (H)
Width84 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions85.6 19.7 15.7
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
Related products
picture
Quantum WRS5-54-1830SS 30" W x 18" D Stainless Steel Solid Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Quantum CC183674BNV 74" H x 36" W x 18" D 400 Denier Blue Nylon with Velcro Flap Wire Cart Cover
Pro IconFree shipping
Quantum 1860S 60" W x 18" D Stainless Steel Wire Shelf