Sapphire Manufacturing SMS-3-1824-D24 102" W x 29.5" D x 44.25" H Stainless Steel 18 Gauge 3-Compartment Sink
Shop all Sapphire Manufacturing Commercial Sinks
SKU:
SMS-3-1824-D24
MPN:
SMS-3-1824-D24
Commercial design services
Sapphire Manufacturing SMS-3-1824-D24 stainless steel three-compartment sink measures 102" W x 29.5" D x 44.25" H with three 18" x 24" x 14" bowls and left/right drainboards. NSF certified, 18 gauge Type 304 supports heavy kitchen use.
  • 9.75" backsplash protects walls
  • Left and right 24" drainboards
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 102" W x 29.5" D x 44.25" H commercial sink
  • Type 304, 18 gauge stainless steel
  • Three 18" x 24" x 14" deep wash compartments
Height44.25 (H)
Width102 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionGalvanized
DrainboardsWith Left & Right-Hand
Filter TypeStraight / Line Sinks
Gauge18 Gauge
Overall Length97" - 108"
Splash Height9.75"
Style2 Drainboards
Height44.25 (H)
Width102 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionGalvanized
Gauge18 Gauge
Overall Length97" - 108"
Splash Height9.75"
Style2 Drainboards
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
Related products
picture
Rosseto TD010 48" W x 20" H Semi-Transparent Polycarbonate Avant Guarde Tabletop Divider