Sapphire Manufacturing SMS-3-1824-L24 80.5" W x 29.5" D x 44.25" H Stainless Steel 18 Gauge 3-Compartment Sink
Shop all Sapphire Manufacturing Commercial Sinks
SKU:
SMS-3-1824-L24
MPN:
SMS-3-1824-L24
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Sapphire Manufacturing SMS-3-1824-L24 sink measures 80.5" W x 29.5" D x 44.25" H. It has three 18" x 24" x 14" bowls, a left-hand 24" drainboard, and a 9.75" backsplash.
  • 9.75" backsplash protects walls
  • 24" left drainboard for efficiency
  • Galvanized legs with 1" adjustable feet
  • 80.5" W x 29.5" D x 44.25" H
  • 18/304 stainless steel, 18 gauge
  • Three 18" x 24" x 14" NSF-certified compartments
Height44.25 (H)
Width74.5 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionGalvanized
DrainboardsWith Left-Hand
Filter TypeStraight / Line Sinks
Gauge18 Gauge
Overall Length73" - 84"
Splash Height9.75"
Style1 Drainboard
Height44.25 (H)
Width74.5 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionGalvanized
DrainboardsWith Left-Hand
Gauge18 Gauge
Overall Length73" - 84"
Splash Height9.75"
Style1 Drainboard
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink