Sapphire Manufacturing SMT-14108S 18" D x 108" W Stainless Steel 18 Gauge Work Table with Undershelf
Shop all Sapphire Manufacturing Work Tables and Station
SKU:
SMT-14108S
MPN:
SMT-14108S
Commercial design services
  • 1" adjustable bullet feet for leveling
  • Six stainless legs for stability
  • NSF certified for foodservice
  • Heavy-duty 18 Gauge Type 400 stainless top
  • Adjustable stainless undershelf
  • 108" wide work surface
Weight99.01 LBS
Height36.5 (H)
Width108 (W)
Depth14 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)14" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash HeightFlat Top (Without Backsplash)
Table Edge TypeSquare / Flat
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerSapphire Manufacturing
Weight99.01 LBS
Height36.5 (H)
Width108 (W)
Depth14 (D)
Depth (front - back)14" Deep
Filter TypeWork Tables
Table Edge TypeSquare / Flat
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)108" Wide
  • Work Tables with Undershelf