Sapphire Manufacturing SMT-30120G 30" D x 120" W Stainless Steel 18 Gauge Work Table with Undershelf
Shop all Sapphire Manufacturing Work Tables and Station
SKU:
SMT-30120G
MPN:
SMT-30120G
Commercial design services
Sapphire Manufacturing SMT-30120G 30" D x 120" W stainless steel work table features a reinforced 18/400 Type 400 top with a rounded edge for heavy-duty prep.
  • 1" adjustable plastic feet
  • Six tubular legs for stability
  • NSF certified for commercial kitchens
  • 120" x 30" 18 gauge stainless top
  • Galvanized steel undershelf
  • Rounded 1-1/2" rolled edges
Weight145 LBS
Height36.5 (H)
Width120 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash HeightFlat Top (Without Backsplash)
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)120"
ManufacturerSapphire Manufacturing
Weight145 LBS
Height36.5 (H)
Width120 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeWork Tables
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)120"
  • Work Tables with Undershelf