Advance Tabco FC-3-3024-30R 123" W 16 Gauge Stainless Steel Base Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
FC-3-3024-30R
MPN:
FC-3-3024-30R
Commercial design services
Advance Tabco FC-3-3024-30R 123" W stainless steel three-compartment sink has 16 gauge Type 304 construction and a 30" right drainboard. NSF certified, it features 14" deep bowls, tile edge splash, adjustable legs, and 8" OC faucet holes.
  • Stainless legs with adjustable cross-bracing
  • Right-hand drainboard for workflow
  • NSF certified for sanitation
  • 3-compartment layout for high-volume prep
  • 30" x 24" x 14" bowls optimize wash capacity
  • 16 Gauge Type 304 stainless steel
Weight350 LBS
Height43 (H)
Width123 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)30"
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Overall Length123"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Gauge16 Gauge
Weight350 LBS
Height43 (H)
Width123 (W)
Depth30 (D)
Overall Length123"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
  • 3 Compartment Sink