Sapphire Manufacturing SMTB-24120G 120" W x 24" D 18 Gauge Galvanized Base Work Table
Shop all Sapphire Manufacturing Work Tables and Station
SKU:
SMTB-24120G
MPN:
SMTB-24120G
Commercial design services
Sapphire Manufacturing SMTB-24120G work table is 120" wide and 24" deep. It has an 18/400 series stainless steel top with a rounded front edge and 5" backsplash.
  • Galvanized legs with 1" adjustable feet
  • Galvanized steel undershelf for storage
  • NSF certified for commercial kitchens
  • 120" x 24" stainless steel top
  • 5" backsplash for protection
  • 18 Gauge 400 Series Type 430 stainless steel
Weight134 LBS
Height41 (H)
Width120 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height5" Backsplash
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose Edge
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerSapphire Manufacturing
Weight134 LBS
Height41 (H)
Width120 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height5" Backsplash
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)120" Wide
  • Work Tables with Undershelf