Sapphire Manufacturing SMTO-14120S 120" W x 14" D Unspecified Stainless Steel Base Work Table
Shop all Sapphire Manufacturing Work Tables and Station
SKU:
SMTO-14120S
MPN:
SMTO-14120S
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Sapphire Manufacturing SMTO-14120S stainless steel work table measures 120" wide by 14" deep with an 18/400 reinforced top and 1-1/2" rounded edges, providing a durable prep surface.
  • 1" adjustable bullet feet for leveling
  • Stainless legs with side and rear bracing
  • NSF certified for commercial foodservice
  • 120" wide stainless steel work surface
  • Rounded 1-1/2" bullnose edge on work sides
  • 18/400 stainless reinforced top for durability
Weight111.99 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth14 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)14" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash HeightFlat Top (Without Backsplash)
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose Edge
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerSapphire Manufacturing
Weight111.99 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth14 (D)
Depth (front - back)14" Deep
Filter TypeWork Tables
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)120" Wide
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Quantum WR86-2172WPM-5 72" W x 21" D Green Epoxy Antimicrobial Coating 5 Shelves Stationary Wire Plastic Mat Shelving Unit
Pro IconFree shipping
picture
Quantum 1860S 60" W x 18" D Stainless Steel Wire Shelf
Pro IconFree shipping
Hatco GR2A-60 63.5" W Aluminum Standard Wattage Glo-Ray Designer Strip Heater - 120 Volts 1050 Watts