Sapphire Manufacturing SMTO-30108S 108" W x 30" D 18 Gauge Stainless Steel Base Work Table
Shop all Sapphire Manufacturing Work Tables and Station
SKU:
SMTO-30108S
MPN:
SMTO-30108S
Commercial design services
The SMTO-30108S 108" x 30" work table has an 18/400 stainless steel top with a 1-1/2" rounded edge and a sturdy stainless steel base. NSF certified, it features four adjustable legs with bullet feet for stability in busy kitchens.
  • 1" adjustable feet for level surfaces
  • Stainless steel legs with bracing for stability
  • NSF certified for compliance
  • 108" x 30" 18/400 stainless top for durability
  • Flat ends for seamless workflow
  • 1-1/2" rounded edges for safety
Weight132.01 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash HeightFlat Top (Without Backsplash)
Table Edge TypeSquare / Flat Edge
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerSapphire Manufacturing
Weight132.01 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeWork Tables
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)108" Wide
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
Duke 314-3036-2R 36" W Galvanized Base 14 Gauge Work Table
Pro IconFree shipping
Omcan USA 11221 #22 0.19" Hard Stainless Steel European Style Machine Plate - Hubless