Shop all Mars Air Systems Air Curtains
SKU:
LPN2144-2UD-OB
MPN:
LPN2144-2UD-OB
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Engineered for high-traffic entrances, the Mars Air Systems LPN2144-2UD-OB air curtain mounts over 144" doorways and delivers airflow with two 1/6 HP motors in a durable black powder coat cabinet.
  • ETL and CSA sanitation and safety listings
  • Operates on 208-230v 60 Hz 1-Ph power
  • Slim 9" depth fits narrow spaces
  • Unheated 144" coverage for wide doorways
  • Dual 1/6 HP motors for airflow
  • Obsidian black powder coat resists corrosion
Weight122 LBS
Height8 (H)
Width144 (W)
Depth9 (D)
Length146"
Width (side - side)144" - 155"
ManufacturerMars Air Systems
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208-230v
Dimensions80 16 31
Weight122 LBS
Height8 (H)
Width144 (W)
Depth9 (D)
Length146"
Width (side - side)144" - 155"
ManufacturerMars Air Systems
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208-230v
Dimensions80 16 31
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Mars Air Systems
  • Mars Air Systems Air Curtains
  • Mars Air Systems
Related products
picture
Duke 314-3036-2R 36" W Galvanized Base 14 Gauge Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Omcan USA 11221 #22 0.19" Hard Stainless Steel European Style Machine Plate - Hubless