Sapphire Manufacturing SMWCS18-72 72" W x 18" D Chrome Finish Shelf
Shop all Sapphire Manufacturing Restaurant Shelving
SKU:
SMWCS18-72
MPN:
SMWCS18-72
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Sapphire Manufacturing's SMWCS18-72 chrome wire shelf measures 72" wide by 18" deep and ships in packs of two with four sleeve clips for secure installation.
  • Compatible with standard wire shelving
  • Chrome finish resists corrosion
  • Packaged two shelves per unit
  • 72" W x 18" D chrome wire shelf
  • NSF certified for foodservice
  • Includes four sleeve clips for secure mounting
Width72 (W)
Depth18 (D)
Filter TypeWire Shelves
FinishChrome
Width (side - side)72"
ManufacturerSapphire Manufacturing
Width72 (W)
Depth18 (D)
Filter TypeWire Shelves
FinishChrome
Width (side - side)72"
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Jade JGM-2448-NG 48" W Stainless Steel Countertop Natural Gas Supreme Griddle - 120,000 BTU
Pro IconFree shipping
picture
Jade DR-12-BIST 12" Stainless Steel Double Height Bistro Flue Riser
Pro IconFree shipping
Rosseto GTR33 33.5" x 14" Clear Rectangular Tempered Glass Wide Display Surface
Advance Tabco AFC-48 48" W Tempered Glass Single-Sided Food shield
Advance Tabco VKS-309 108" W x 30" D Stainless Steel 14 Gauge Work Table
Advance Tabco FLG-363 36" W x 36" D 14 Gauge 304 Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table