Jade DR-12-BIST 12" Stainless Steel Double Height Bistro Flue Riser
Shop all Jade High Shelves & Flue Risers
SKU:
DR-12-BIST
MPN:
DR-12-BIST
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Jade DR-12-BIST 12" stainless steel double height bistro flue riser increases exhaust clearance while ensuring corrosion resistance.
  • 30 lbs shipping weight for easy handling
  • 36" height supports varied setups
  • Meets CSA compliance for commercial kitchens
  • Durable stainless steel for longevity
  • Double-height design boosts ventilation
  • 12" flue riser fits standard bistro units
Weight30 LBS
Height36 (H)
Width12 (W)
ConstructionStainless Steel
Filter TypeRisers
ShelvesWithout Shelves
Width (side - side)1" - 12"
ManufacturerJade
Number of ShelvesWithout Shelves
Item TypeRisers
Weight30 LBS
Height36 (H)
Width12 (W)
ConstructionStainless Steel
Filter TypeRisers
ShelvesWithout Shelves
Width (side - side)1" - 12"
ManufacturerJade
Item TypeRisers
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Jade
  • Jade High Shelves & Flue Risers
  • Jade
Related products
picture
Rosseto GTR33 33.5" x 14" Clear Rectangular Tempered Glass Wide Display Surface
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco AFC-48 48" W Tempered Glass Single-Sided Food shield
Pro IconFree shipping
Advance Tabco VKS-309 108" W x 30" D Stainless Steel 14 Gauge Work Table
Advance Tabco FLG-363 36" W x 36" D 14 Gauge 304 Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table