Sapphire Manufacturing SMWS-16120 120" W x 16" D Stainless Steel 18 Gauge Wall Mounted Shelf
Shop all Sapphire Manufacturing Restaurant Shelving
SKU:
SMWS-16120
MPN:
SMWS-16120
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Sapphire Manufacturing SMWS-16120 wall-mounted shelf is 120" wide and 16" deep, made of 18 gauge 18/400 series stainless steel.
  • Includes three removable wall brackets for secure mounting
  • 1-1/2" H rear up-turn prevents sliding
  • 120" W x 16" D stainless steel for durability
  • Rolled front edge protects items and staff
  • 18 Gauge material resists corrosion
Width120 (W)
Depth16 (D)
ConstructionStainless Steel
Filter TypeWall Shelves
Gauge18 Gauge
Length120"
Width (side - side)120"
ManufacturerSapphire Manufacturing
Width120 (W)
Depth16 (D)
ConstructionStainless Steel
Filter TypeWall Shelves
Gauge18 Gauge
Length120"
Width (side - side)120"
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wall Mount Shelving
  • Restaurant Shelving
  • Wall Mount Shelving
Related products
picture
Advance Tabco KSS-248 96" W x 24" D 14 Gauge 304 Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table Undershelf