Service Ideas ALPH10WH 33.8 Oz. Plastic Alpha Server
Shop all Service Ideas Coffee Carafes and Accessories
SKU:
ALPH10WH
MPN:
ALPH10WH
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Durable plastic body reduces breakage risk
  • Push-button lid for one-handed pouring
  • 1 liter (33.8 Oz.) capacity for precise servings
  • Glass-lined interior protects flavor and resists odors
  • Vacuum insulated design retains heat 6-8 hours
Weight2.35 LBS
Height11.25 (H)
Width7.75 (W)
Depth5.5 (D)
MaterialPlastic
StyleServers
ManufacturerService Ideas
Filter TypeBeverage Servers
Weight2.35 LBS
Height11.25 (H)
Width7.75 (W)
Depth5.5 (D)
MaterialPlastic
StyleServers
ManufacturerService Ideas
Filter TypeBeverage Servers
Downloads
  • Downloadmanual
  • Coffee Service Supplies
  • Coffee Carafes and Decanters
  • Coffee Service Supplies
  • Coffee Carafes and Decanters
Related products
picture
Yanco DB-210 10.5" Dia. Black Porcelain Triangular Diamond Black Plate
Pro IconFree shipping
picture
Skyfood H7 0.28" Julienne Disc for Use with Master
Pro IconFree shipping
American Metalcraft BSST12 12" L Stainless Steel Bar Spoon with Strainer
Thunder Group 8006BB 54 Oz. Blue Bamboo Melamine Sushi Boat
Omcan USA 44218 30" L Handle Round Stainless Steel Vertical Ultimate Oven And Grill Brush
Krowne KDT-8X36S 36" W x 8" D Brushed Stainless Steel Drip Tray
Service Ideas RT10SS 10" W Stainless Steel Round Thermo-Plate Platter Insert Only
Omcan USA 80936 7" Dia. Chrome Plated Steel Pizza Stand or Riser
Cadco SG-4 61.25" x 24.63" Stainless Top Sneeze Guard
Cambro EXU242464V4480 24" W Gray Polypropylene 4 Shelves Camshelving Elements XTRA Stationary Starter Unit
More from Service Ideas
Service Ideas TB012 11" W Black Beechwood Window Top Tea Box
Service Ideas WBR7PS 7" Dia. Stainless Steel Round Basket
Service Ideas ITSLS35G 3.5 Gal. Stainless Steel Single Wall Slim Design Tea Dispenser
Service Ideas KVP67 20 Oz. Brushed Finish Stainless Touch Coffee Server
Service Ideas 1C-BF-COCONUT-MOD 1.5" H Metal "Coconut" Beverage ID Tent
Service Ideas APC2V2 Black ABS Plastic 2 Compartments Condiment Station
Service Ideas SI2LITCL 67.2 Oz. Clear SAN Sculptured Ice Pitcher
Service Ideas SM-41 20.5" W Rectangular Stainless Steel Mod18 Steelworks Tray