Southbend P32-RAD-NG 32" Natural Gas Platinum Compact Radiant Broiler - 40,000 BTU
Shop all Southbend Commercial Broiler and Upright Broiler
SKU:
P32-RAD-NG
MPN:
P32-RAD
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Southbend p32-rad-ng 32" natural gas radiant broiler delivers 40,000 BTU with four burners and a chrome plated rack.
  • Five rack positions for flexibility
  • Chrome-plated rack for safe handling
  • CSA and NSF certified for compliance
  • 32" countertop radiant broiler, 40,000 BTU
  • Stainless steel front and sides for easy cleaning
  • Natural Gas for efficient fuel use
Weight155 LBS
Height21.5 (H)
Width32 (W)
Depth15.5 (D)
ManufacturerSouthbend
Item TypeRadiant
Total BTU40,000 BTU
Width (side - side)32" - 36"
BaseWithout Base
DesignCountertop
Power TypeNatural Gas
StyleSingle
Dimensions15.5 32 21.5
Weight155 LBS
Height21.5 (H)
Width32 (W)
Depth15.5 (D)
ManufacturerSouthbend
Item TypeRadiant
Total BTU40,000 BTU
Width (side - side)32" - 36"
BaseWithout Base
DesignCountertop
Power TypeNatural Gas
StyleSingle
Dimensions15.5 32 21.5
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Certified certification
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"