Southbend P32N-171-LP 32" Liquid Propane Platinum Heavy Duty Broiler - 149,000 BTU
Shop all Southbend Commercial Broiler and Upright Broiler
SKU:
P32N-171-LP
MPN:
P32N-171
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Southbend p32n-171-lp 32" liquid propane broiler delivers 149,000 BTU via infrared burners for quick searing and even heat. The stainless steel unit features a warming oven, 6" adjustable legs, and CSA/NSF certification for commercial use.
  • CSA and NSF certified for compliance
  • Warming oven included for flexibility
  • 149,000 BTU infrared heat for rapid searing
  • Stainless steel exterior for easy cleaning
  • 32" cook width fits standard kitchens
Weight800 LBS
Height51.75 (H)
Width45.5 (W)
Depth55 (D)
BaseWithout Base
BTU/HR (Propane)104,000 BTU LP
DecksSingle
DesignModular
HeatInfrared
Volume74.8 cu ft
Warming OvenWith
ManufacturerSouthbend
BTU149,000 BTU
Exterior FinishStainless Steel
Total BTU149,000 BTU
Power TypeLiquid Propane
StyleSingle
Dimensions55 45.5 51.75
Weight800 LBS
Height51.75 (H)
Width45.5 (W)
Depth55 (D)
BaseWithout Base
BTU/HR (Propane)104,000 BTU LP
DecksSingle
DesignModular
HeatInfrared
Volume74.8 cu ft
Warming OvenWith
ManufacturerSouthbend
BTU149,000 BTU
Exterior FinishStainless Steel
Total BTU149,000 BTU
Power TypeLiquid Propane
StyleSingle
Dimensions55 45.5 51.75
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Certified certification
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"