Summit RGH24RSS 24" W Stainless Steel Under Cabinet Convertible Range Natural Gas Range and Convertible Hood Set - 36,000 BTU
Shop all Summit Cooking Equipment
SKU:
RGH24RSS
MPN:
RGH24RSS
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 1 - 2 Business Days
Commercial design services
Summit rgh24rss 24" stainless steel under cabinet range delivers 36,000 BTU across four burners. It fits tight kitchens with a 23.63" width and 24.5" depth.
  • 115v electrical requirement
  • Under-cabinet hood included
  • 42" height fits standard counters
  • 24" wide stainless steel
  • Natural Gas convertible
  • 36,000 BTU total power
Weight178.5 LBS
Height42 (H)
Width23.63 (W)
Depth24.5 (D)
Item TypeNatural Gas
Total BTU36,000 BTU
ManufacturerSummit
Phase1-Ph
Hertz60
TopBurners
Voltage115v
Dimensions30 20 56.5
Weight178.5 LBS
Height42 (H)
Width23.63 (W)
Depth24.5 (D)
Item TypeNatural Gas
Total BTU36,000 BTU
ManufacturerSummit
Phase1-Ph
Hertz60
TopBurners
Voltage115v
Dimensions30 20 56.5
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • cCSAus Certified certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"