Thunder Group SLKGH010 10" Brass Finish Ceiling Mount Glass Hanger
Shop all Thunder Group Storage Racks, Carts, and Dollies
SKU:
SLKGH010
MPN:
SLKGH010
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Thunder Group SLKGH010 10" brass finish ceiling mount glass hanger secures stemware and maximizes storage. It includes a 10" brass-plated wire hanger for organized racks, meets CSA standards, and weighs 0.34 pounds.
  • Meets CSA guidelines for safe installation
  • Commercial-grade brass resists corrosion
  • Ships in minimum packs of 12 units
  • Ceiling-mounted brass finish for durable support
  • Wire design allows efficient air drying
  • 10" length fits standard glassware spacing
Weight0.34 LBS
Width1 (W)
FinishBrass
MountingCeiling
ManufacturerThunder Group
Filter TypeGlass Racks
Weight0.34 LBS
Width1 (W)
FinishBrass
MountingCeiling
ManufacturerThunder Group
Filter TypeGlass Racks
Downloads
  • Downloadmanual
  • Storage and Transport
  • Storage Rack
  • Storage and Transport
  • Storage Rack
Related products
picture
Yanco PS-2013 13" L X 7" W White Porcelain Oval Piscataway Compartment Plate
Pro IconFree shipping
picture
Sammic CK-35V Stainless Steel Combi Vegetable Prep and Food Processor - 120 Volts
Pro IconFree shipping
Metro 3060NC 60" W x 30" D Chrome Wire Super Erecta Super Wide Shelf