Thunder Group SLKSW095 9.5" W x 5.75" D Black Cast Iron Steak Weight
Shop all Thunder Group Commercial Kitchen Smallware
SKU:
SLKSW095
MPN:
SLKSW095
Pro Icon
In Stock
Same day shipping
Order within 6 hours for same day shipping
Commercial design services
Engineered for heavy kitchen use, the Thunder Group SLKSW095 cast iron steak weight measures 9.5" by 5.75". It features a ribbed heat-resistant bottom and a wooden handle for a secure grip.
  • 3 pounds provides stable pressure
  • 9.5" x 5.75" size fits standard cuts
  • Compatible with CSA-regulated kitchens
  • Cast iron construction for durability
  • Wood handle reduces heat transfer
  • Ribbed heat-resistant bottom for even searing
Weight3 LBS
Width9.5 (W)
Depth5.75 (D)
ConstructionCast Iron
Handle MaterialWood
ManufacturerThunder Group
Weight3 LBS
Width9.5 (W)
Depth5.75 (D)
ConstructionCast Iron
Handle MaterialWood
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"