Thunder Group SLPSP014 14" Blade Length Stainless Steel Icing Spatula
Shop all Thunder Group Commercial Baking Molds and Tools
SKU:
SLPSP014
MPN:
SLPSP014
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Stop sacrificing control for speed. The Thunder Group SLPSP014 14" stainless steel icing spatula has a flexible blade and a brown wood handle for balanced spreading.
  • Commercial pack supports bulk needs
  • Satin finish resists corrosion
  • Meets CSA safety and quality standards
  • 14" stainless steel blade for precise spreading
  • Wood handle offers comfortable grip
  • Flexible blade improves control
Weight0.28 LBS
Blade Length14"
Handle ColorBrown
Handle MaterialWood
ManufacturerThunder Group
Weight0.28 LBS
Blade Length14"
Handle ColorBrown
Handle MaterialWood
ManufacturerThunder Group
Downloads
  • Downloadmanual
  • Smallwares
  • Baking Smallware
  • Decorating Tool
  • Cake Frosting Tools
  • Smallwares
  • Baking Smallware
  • Decorating Tool
  • Cake Frosting Tools
Related products
picture
Quantum BL36BK 36" W x 4" H Black Epoxy Back or Side Ledge
Pro IconFree shipping
picture
Empress EFT300 3 Lb. Red Plaid Food Tray (2 Packs of 250 Food Trays Per Case)
Pro IconFree shipping
Advance Tabco NDSG-18-60 60" W Tempered Glass Single-Sided Sleek Shield Food Shield
Advance Tabco 6-1-24 24" W x 24.5" D x 41" H 16 Gauge 340 Stainless Steel 1-Compartment Square Corner Scullery Sink
Thunder Group ML531C1 3 Oz. Chocolate Melamine Round Fluted Ramekin
Fri-Jado HD 3 CURVE 42.63" W Stainless Steel Full-Service Countertop Hot Deli Inline Merchandiser - 208 Volts
Glastender DSRC-44 44" W Stainless Steel Double Speed Rail Locking Cover
Frymaster PF110S 110 Lbs. Stainless Steel Frymaster or Dean Portable Oil Filter - 120 Volts
Alto-Shaam CE-46829 32 Oz. Non-Caustic Cleaner
Krowne VW72-P Whole Unit Vinyl Wrap for 72" PassThru Cooler front/sides