Thunder Group SLTHUT016 16" L Stainless Steel Utility Tongs
Shop all Thunder Group Commercial Kitchen Utensils
SKU:
SLTHUT016
MPN:
SLTHUT016
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Thunder Group SLTHUT016 16" L stainless steel utility tongs offer durable handling for high-volume kitchens with a flat spring action and locking ring for storage. These uncoated tongs weigh 0.31 pounds and ship in minimum quantities of 12.
  • Uncoated handles for grip and durability
  • Locking ring for compact storage
  • Meets CSA foodservice standards
  • Durable stainless steel for longevity
  • Flat spring action for precise control
  • 16" length for safe reach and high-temp tasks
Weight0.31 LBS
StyleNon-Coated Handle
ManufacturerThunder Group
Item TypeUtility Tongs
ColorSilver
Construction2-Piece
Filter Construction2-Piece
Filter TypeUtility Tongs
HandleUncoated
Length16"
MaterialStainless Steel
Weight0.31 LBS
StyleNon-Coated Handle
ManufacturerThunder Group
Item TypeUtility Tongs
ColorSilver
Construction2-Piece
Filter Construction2-Piece
Filter TypeUtility Tongs
HandleUncoated
Length16"
MaterialStainless Steel
Downloads
  • Downloadmanual
  • Restaurant Equipment
  • Kitchen Hand Tool
  • Kitchen Utensils
  • Tongs
  • Restaurant Equipment
  • Kitchen Hand Tool
  • Kitchen Utensils
  • Tongs
Related products
picture
Quantum WR86-1448C-5 48" W x 86" H x 12" D Chrome Plated Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco FMG-306 72" W x 30" D 304 Stainless Steel Top 16 Gauge Work Table