Quantum WR86-1448C-5 48" W x 86" H x 12" D Chrome Plated Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-1448C-5
MPN:
WR86-1448C-5
Commercial design services
  • Vented design enhances air circulation
  • NSF certified for food safety compliance
  • Maximize storage with durable wire shelves
  • Chrome plated finish for easy cleaning
  • Supports up to 700 lbs. per shelf
Weight75 LBS
Height86 (H)
Width14 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
StyleVented
Weight75 LBS
Height86 (H)
Width14 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Advance Tabco FMG-306 72" W x 30" D 304 Stainless Steel Top 16 Gauge Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Traulsen CLUC-36F-SD-WTLR 36.25" W Stainless Steel Centerline Compact Undercounter Freezer with Work Top - 115 Volts
Pro IconFree shipping
Omcan USA 21258 #105 Brass Maccheroni Rigati Pasta
Component Hardware CMS2-5BPN 250 Lbs. Black Polyolefin Swivel Caster
Service Ideas BNPR2 Server Rack
Eastern Tabletop 3259A Grill Stand
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf