Thunder Group SLWPF016 16" Stainless Steel Wire & Handle French Whip
Shop all Thunder Group Commercial Kitchen Utensils
SKU:
SLWPF016
MPN:
SLWPF016
zoom
Ships free with
Pro Icon
In Stock
Same day shipping
Order within 6 hours for same day shipping
Commercial design services
Thunder Group slwpf016 16" stainless steel wire and handle French whip delivers robust construction for daily commercial use. The tool features 16" stainless steel length and welded wire construction to resist bending and simplify cleaning.
  • Compact 16" length improves reach
  • Meets CSA visibility standards
  • Packaged for bulk orders, 12 minimum
  • 16" stainless steel wire for durability
  • Ideal for heavy-duty mixing
  • Ergonomic handle reduces fatigue
Weight0.56 LBS
Height16 (H)
Length16"
Whip ConstructionStainless Steel
ManufacturerThunder Group
Item TypeFrench Whips
Filter TypeFrench Whips
Weight0.56 LBS
Height16 (H)
Length16"
ManufacturerThunder Group
Item TypeFrench Whips
Filter TypeFrench Whips
Downloads
  • Downloadmanual
  • Restaurant Equipment
  • Kitchen Hand Tool
  • Kitchen Utensils
  • Whisk and Cooking Whip
  • Restaurant Equipment
  • Kitchen Hand Tool
  • Kitchen Utensils
  • Whisk and Cooking Whip
Related products
picture
Quantum DIV30S 30" D x 8" H 304 Stainless Steel Wire Shelf Divider