Town SM-30-L-SS-P 30" W x 31" D x 70" H Smoker Propane Gas MasterRange Smokehouse
Shop all Town Equipment
SKU:
SM-30-L-SS-P
MPN:
SM-30-L-SS-P
Commercial design services
  • Indoor smokehouse design
  • ETL certified for safety
  • Skewers included for preparation
  • Durable stainless steel
  • 60,000 BTU output for cooking
  • Fully insulated for heat retention
Cabinet ConstructionFully Insulated
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides, Galvanized Top & Rear
ManufacturerTown
Item TypeSmoker
Depth (front - back)31"
Filter TypeIndoor Smokehouses
Power TypeLiquid Propane
Total BTU60,000 BTU
Width (side - side)30"
ManufacturerTown
Item TypeSmoker
Depth (front - back)31"
Filter TypeIndoor Smokehouses
Power TypeLiquid Propane
Total BTU60,000 BTU
Width (side - side)30"
ConstructionStainless Steel
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • ETL Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"