Town SM-30-R-STD-N 30" W Right Hinged Door Galvanized Steel Exterior Natural Gas MasterRange Smokehouse - 60,000 BTU
Shop all Town Equipment
SKU:
SM-30-R-STD-N
MPN:
SM-30-R-STD-N
Commercial design services
  • ETL and NSF certified for safety
  • Versatile skewer interior configuration
  • Right hinged door for easy access
  • High-efficiency 60,000 BTU output
  • Fully insulated for optimal heat retention
  • Durable galvanized steel construction
Cabinet ConstructionFully Insulated
Exterior FinishGalvanized Steel
ManufacturerTown
Item TypeSmoker
Depth (front - back)31"
Filter TypeIndoor Smokehouses
Hinge LocationRight
Interior ConfigurationSkewers
Number of Burners4
Power TypeNatural Gas
Thermostat125° - 550°
Total BTU60,000 BTU
Width (side - side)30"
ManufacturerTown
Item TypeSmoker
Depth (front - back)31"
Filter TypeIndoor Smokehouses
Hinge LocationRight
Interior ConfigurationSkewers
Number of Burners4
Power TypeNatural Gas
Thermostat125° - 550°
Total BTU60,000 BTU
Width (side - side)30"
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"