Town SM-36-R-SS-P 36" Right Hinged Door Propane Gas MasterRange Smokehouse - 75,000 BTU
Shop all Town Equipment
SKU:
SM-36-R-SS-P
MPN:
SM-36-R-SS-P
Commercial design services
Transform your culinary offerings with the Town SM-36-R-SS-P 36" Right Hinged Door Propane Gas MasterRange Smokehouse.
  • Right hinged door for easy access
  • Adjustable thermostat from 125° to 550°
  • High-capacity 75,000 BTU output
  • Fully insulated for optimal heat retention
  • Durable stainless steel construction
  • Designed for indoor smokehouse use
Cabinet ConstructionFully Insulated
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides, Galvanized Top & Rear
ManufacturerTown
Item TypeSmoker
Depth (front - back)31"
Number of Burners5
Power TypeLiquid Propane
Thermostat125° - 550°
Total BTU75,000 BTU
Width (side - side)36"
ManufacturerTown
Item TypeSmoker
Depth (front - back)31"
Number of Burners5
Power TypeLiquid Propane
Thermostat125° - 550°
Total BTU75,000 BTU
Width (side - side)36"
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven
  • Commercial Smoker
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven
  • Commercial Smoker
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"