Traulsen CLUC-27R-DW-WT 27.5" W Stainless Steel Centerline Compact Undercounter Refrigerator with Work Top - 115 Volts
SKU:
CLUC-27R-DW-WT
MPN:
CLUC-27R-DW-WT
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Traulsen cluc-27r-dw-wt compact undercounter refrigerator offers 6.5 cu. ft. of storage in a 27.5" W stainless steel cabinet with two drawers.
  • ENERGY STAR rated with R-450A refrigerant
  • Electronic control with LED display for temps
  • 27.5" stainless steel worktop for durability
  • Rear-mounted 1/4 HP compressor for cooling
Weight219 LBS
Height38 (H)
Width27.5 (W)
Depth31.5 (D)
Access TypeDrawers
Compressor HP1/4 HP
Exterior FinishStainless Steel
Height (H)38
Number of Drawers2
Refrigerant TypeR-450A
RefrigerationRear Mounted
Sections1
Width (side - side)27" - 29" Wide
ManufacturerTraulsen
Amps3.3
Phase1-Ph
Hertz60
StyleCounter Height
Voltage115v
Weight219 LBS
Height38 (H)
Width27.5 (W)
Depth31.5 (D)
Access TypeDrawers
Compressor HP1/4 HP
Exterior FinishStainless Steel
Height (H)38
Number of Drawers2
Refrigerant TypeR-450A
RefrigerationRear Mounted
Sections1
ManufacturerTraulsen
Amps3.3
Phase1-Ph
Hertz60
StyleCounter Height
Voltage115v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ENERGY STAR® certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Refrigeration
  • Commercial Refrigeration