Traulsen CLUC-36R-GD-WTLL 36.25" W Stainless Steel Centerline Compact Undercounter Refrigerator with Work Top - 115 Volts
SKU:
CLUC-36R-GD-WTLL
MPN:
CLUC-36R-GD-WTLL
Commercial design services
Maximize your kitchen's efficiency with the Traulsen CLUC-36R-GD-WTLL, a compact 36.25" wide stainless steel undercounter refrigerator with a worktop. This unit provides 9.0 cu. ft. of capacity, perfect for your needs.
  • ENERGY STAR® certified for efficiency
  • Field reversible glass doors
  • Compact 9.0 cu. ft. storage capacity
  • Durable stainless steel exterior
  • Self-contained rear-mount refrigeration
Weight219 LBS
Height38 (H)
Width36.25 (W)
Depth31.5 (D)
Access TypeDoors
Compressor HP1/4 HP
Exterior FinishStainless Steel
Height (H)38
Number of Doors2
Refrigerant TypeR-450A
RefrigerationRear Mounted
Sections2
Width (side - side)32" - 37" Wide
ManufacturerTraulsen
Amps3.3
Phase1-Ph
Hertz60
StyleCounter Height
Voltage115v
Weight219 LBS
Height38 (H)
Width36.25 (W)
Depth31.5 (D)
Access TypeDoors
Compressor HP1/4 HP
Exterior FinishStainless Steel
Height (H)38
Number of Doors2
Refrigerant TypeR-450A
RefrigerationRear Mounted
Sections2
ManufacturerTraulsen
Amps3.3
Phase1-Ph
Hertz60
StyleCounter Height
  • Commercial Refrigeration
Related products
picture
Quantum BL72BK 72" W x 4" H Black Epoxy Back Ledge
Pro IconFree shipping
picture
Empress RT 126001 7.875" x 600' White Tad Premium Hardwound Towel (12 Rolls)
Pro IconFree shipping
Advance Tabco 9-83-60-18R 89" W 18 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Advance Tabco EG-302 25" H Galvanized Base Equipment Stand
Advance Tabco CRD-3B 36" W x 21" D Open Cabinet Base 4" Splash Underbar Basics Drainboard