True TBR60-PTSZ1-L-B-11-11-1 60" W Stainless Steel Glass Refrigerated Back Bar Cooler
Shop all True Back Bar Coolers
SKU:
TBR60-PTSZ1-L-B-11-11-1
MPN:
TBR60-PTSZ1-L-B-11-11-1
Commercial design services
True TBR60-PTSZ1-L-B-11-11-1 60" stainless steel glass back bar cooler provides commercial-grade cooling with four sliding glass doors and R-290 refrigerant.
  • Black exterior for back bar aesthetics
  • 115v operation for standard kitchen circuits
  • 395 pounds for heavy-duty use
  • 60" stainless steel top for durability
  • Four sliding glass doors for access and display
  • R-290 refrigerant for energy efficiency
Weight395 LBS
Height34.75 (H)
Width60 (W)
Depth27 (D)
Door Qty4
Door SwingSliding
Door TypeGlass
Exterior FinishBlack
Refrigerant TypeR-290
Top FinishStainless Steel
Width (side - side)73 - 96 Inches
Manufacturertrue
Voltage115v
Weight395 LBS
Height34.75 (H)
Width60 (W)
Depth27 (D)
Door Qty4
Door SwingSliding
Door TypeGlass
Exterior FinishBlack
Refrigerant TypeR-290
Top FinishStainless Steel
  • True Back Bar Coolers
Related products
Quantum DWB18P Two 18" Green Epoxy Antimicrobial Single Wall Mount Cantilever Arm
Pro IconFree shipping
Quantum SL14BK 14" D x 4" H Black Epoxy Side Ledge
Pro IconFree shipping
Yanco BB-315 15" W x 8.25" D x 0.75" H Rectangular Bamboo with Handle Paddle Board
Advance Tabco VLG-307 30" D x 84" W Stainless Steel 14 Gauge Work Table
Duke 416-24132 24" D x 132" W Stainless Steel 16 Gauge Work Table with Undershelf
Service Ideas VURN15LKCH 8" W Gasket Lid with Chrome Knob
Sammic QC-10 Quick Grid Cleaner for 10mm Grid
Krowne DX-908 8" Centers Diamond Series Without Spout Deck Mount Faucet