Quantum WR63-2436GY-5 36" W x 24" D x 63" H Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-2436GY-5
MPN:
WR63-2436GY-5
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Vented design enhances airflow
  • NSF certified for safety and hygiene
  • Durable gray epoxy antimicrobial finish
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Supports up to 800 lbs. of weight
Weight79 LBS
Height63 (H)
Width24 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)24"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Width (side - side)36"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight79 LBS
Height63 (H)
Width24 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)24"
FinishEpoxy
Width (side - side)36"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
Quantum WR74-1860S-5 60" W x 18" D Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Rosseto MEL024 20.31" x 12.31" White Rectangular Melamine Forme Tray (3 per Case)
Pro IconFree shipping
Rosseto TD002 24.82" W x 20" H Clear Acrylic Free-Standing Avant Guarde Tabletop Divider (Set of 4)
Advance Tabco HDRCP-5-BS 77.75" W Stainless Steel Stationary Refrigerated Cold Pan