Turbo Air CTST-1200-13-N 47.25" L Stainless Steel E-Line Countertop Salad Table - 115 Volts
Shop all Turbo Air Refrigerated Condiment Holders
SKU:
CTST-1200-13-N
MPN:
CTST-1200-13-N
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Transform your food service with the Turbo Air CTST-1200-13-N countertop salad table.
  • R290 Hydrocarbon refrigerant
  • Durable stainless steel
  • Compact design fits various kitchens
  • Efficient side-mounted refrigeration system
  • Digital temperature display
  • Holds up to 8 GN 1/6 pans
Weight66 LBS
Height9.87 (H)
Width47.25 (W)
Depth15.5 (D)
Depth (front - back)13" - 18"
Length47.25"
Pan Capacity8
Pan Size0.17"
Refrigerant TypeR-290
Width (side - side)43" - 48"
ManufacturerTurbo Air
Amps2
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Weight66 LBS
Height9.87 (H)
Width47.25 (W)
Depth15.5 (D)
Depth (front - back)13" - 18"
Length47.25"
Pan Capacity8
Pan Size0.17"
Refrigerant TypeR-290
Width (side - side)43" - 48"
ManufacturerTurbo Air
Amps2
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ENERGY STARĀ® certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • ETLus certification
  • NSF Certified certification
  • Food Display and Merchandising
  • Refrigerated Condiment Holders
Related products
Quantum P14S 14" H Stainless Steel Post with Leveling Legs