Turbo Air CTST-1500-13-N 59" L Stainless Steel E-Line Countertop Salad Table - 115 Volts
Shop all Turbo Air Refrigerated Condiment Holders
SKU:
CTST-1500-13-N
MPN:
CTST-1500-13-N
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Transform your food service with the Turbo Air CTST-1500-13-N, a 59" stainless steel E-Line countertop salad table designed for efficiency. This unit has a side-mounted refrigeration system that holds up to 12 GN 1/6 size containers.
  • Durable stainless steel for longevity
  • Static cooling system for consistent temps
  • Energy-efficient R290 refrigerant
  • Versatile countertop design for efficiency
  • Digital temperature display for monitoring
  • Holds up to 12 GN 1/6 pans
Weight77 LBS
Height9.87 (H)
Width59 (W)
Depth15.5 (D)
Depth (front - back)13" - 18"
Length59"
Pan Capacity12
Pan Size0.17"
Refrigerant TypeR-290
Width (side - side)55" - 60"
Voltage115v
Weight77 LBS
Height9.87 (H)
Width59 (W)
Depth15.5 (D)
Depth (front - back)13" - 18"
Length59"
Pan Capacity12
Pan Size0.17"
Refrigerant TypeR-290
Width (side - side)55" - 60"