Shop all Turbo Air Worktop Refrigerators
SKU:
MWR-27S-N6
MPN:
MWR-27S-N6
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • Digital temperature control for accuracy
  • Adjustable shelf for flexible organization
  • Efficient self-contained refrigeration
  • Durable stainless steel worktop design
Weight147 LBS
Height29.13 (H)
Width27 (W)
Depth22.5 (D)
Access TypeDoors
Compressor HP1/6 HP
No. of Doors1
Refrigerant TypeR-600a
RefrigerationSelf-Contained, Rear Mounted
Sections1
Width (side - side)27" - 29" Wide
ManufacturerTurbo Air
Amps2.4
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Weight147 LBS
Height29.13 (H)
Width27 (W)
Depth22.5 (D)
Access TypeDoors
Compressor HP1/6 HP
No. of Doors1
Refrigerant TypeR-600a
Sections1
ManufacturerTurbo Air
Amps2.4
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ENERGY STAR® certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • ETLus certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"