Shop all Turbo Air Commercial Chef Bases
SKU:
PRCBE-36F-N-FT
MPN:
PRCBE-36F-N-FT
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • Side-mounted refrigeration for efficiency
  • Digital temperature display for accuracy
  • Durable stainless steel construction
  • Self-cleaning condenser for easy maintenance
Weight311 LBS
Height21.37 (H)
Width36.12 (W)
Depth33.5 (D)
Compressor HP0.37 HP
Drawer Qty2 Drawers
Exterior FinishStainless Steel
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained, Side Mounted
Top FinishStainless Steel
ManufacturerTurbo Air
Amps5.5
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Weight311 LBS
Height21.37 (H)
Width36.12 (W)
Depth33.5 (D)
Compressor HP0.37 HP
Drawer Qty2 Drawers
Exterior FinishStainless Steel
Refrigerant TypeR-290
Top FinishStainless Steel
ManufacturerTurbo Air
Amps5.5
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ENERGY STAR® certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • ETLus certification
  • NSF Certified certification
  • Turbo Air
  • Turbo Air Commercial Chef Bases
  • Turbo Air
Related products
picture
Advance Tabco K-246 36" W x 8" D Stainless Steel Wall-Mounted Utility Shelf
Pro IconFree shipping
picture
Hatco DL-1500 10.5" H 1 Bulb Standard Feathered Shade Decorative Heat Lamp - 120 Volts