Shop all Turbo Air Worktop Refrigerators
SKU:
PWR-48-D4-FB-N
MPN:
PWR-48-D4-FB-N
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • Front-breathing design for counters
  • Four drawer access for storage
  • Digital temperature control system
  • Self-contained R-290 refrigeration
Weight254 LBS
Height34.12 (H)
Width48.25 (W)
Depth30 (D)
Access TypeDrawers
Compressor HP1/6 HP
Number of Drawers4
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained, Rear Mounted
Sections2
Width (side - side)48" - 51" Wide
ManufacturerTurbo Air
Amps6.5
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Weight254 LBS
Height34.12 (H)
Width48.25 (W)
Depth30 (D)
Access TypeDrawers
Compressor HP1/6 HP
Number of Drawers4
Refrigerant TypeR-290
Sections2
ManufacturerTurbo Air
Amps6.5
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ENERGY STAR® certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • ETLus certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"