Shop all Turbo Air Worktop Refrigerators
SKU:
PWR-48-FB-N
MPN:
PWR-48-FB-N
Commercial design services
  • Digital temperature control and monitor
  • Self-cleaning condenser reduces maintenance
  • Two hinged solid doors with locks
  • Self-contained R-290 refrigeration saves energy
Weight285 LBS
Height34.12 (H)
Width48.25 (W)
Depth30 (D)
Access TypeDoors
Compressor HP1/6 HP
No. of Doors2
Sections2
Width (side - side)48" - 51" Wide
Voltage115v
Weight285 LBS
Height34.12 (H)
Width48.25 (W)
Depth30 (D)
Access TypeDoors
Compressor HP1/6 HP
No. of Doors2
Sections2
  • NSF Certified certification
  • Turbo Air
  • Turbo Air Worktop Refrigerators
  • Turbo Air
Related products
picture
Quantum QSBU-250CL 400 Lbs. Capacity per Shelf Galvanized Steel Heavy Duty Shelving Unit
Pro IconFree shipping
picture
Quantum WR86-2154S 54" W x 86" H x 21" D Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Advance Tabco PR10-3K 10 Pan Aluminum End Loading Mobile Rack
Advance Tabco TMS-309 108" W x 30" D Stainless Steel 16 Gauge Work Table
Advance Tabco VSS-245 60" W x 24" D Stainless Steel 14 Gauge Work Table
Advance Tabco FSS-305 60" W x 30" D Stainless Steel Base 14 Gauge Work Table