Shop all Turbo Air Dry and Refrigerated Bakery Cases
SKU:
TBP36-46NN-S
MPN:
TBP36-46NN-S
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • LED interior lighting enhances visibility
  • Adjustable tempered glass shelf included
  • R290 Hydrocarbon refrigerant for efficiency
  • Sleek stainless steel construction
  • Straight tempered glass front display
  • Self-contained refrigeration system
Weight494 LBS
Height44 (H)
Width35.38 (W)
Depth27.5 (D)
FrontStraight Glass
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained
Service TypeFull
Shelf Quantity1
Width (side - side)31" - 36"
ManufacturerTurbo Air
Amps6
Phase1-Ph
Hertz60
Weight494 LBS
Height44 (H)
Width35.38 (W)
Depth27.5 (D)
FrontStraight Glass
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained
Service TypeFull
Shelf Quantity1
Width (side - side)31" - 36"
ManufacturerTurbo Air
Amps6
Phase1-Ph
Hertz60
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ENERGY STAR® certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • ETLus certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Refrigeration
  • Merchandising and Display Refrigeration
  • Dry and Refrigerated Bakery Cases
  • Commercial Refrigeration
Related products
picture
Quantum WR63-2130GY-5 30" W x 21" D x 63" H Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Empress EMP3500 Black Two-Roll Standard Dispenser for Bath Tissue
Pro IconFree shipping
Rosseto SM119 14" Dia. x 1.5" H Stainless Steel Hexagonal Textured Small Honeycomb Tray
Advance Tabco EG-244 25" H Galvanized Base Equipment Stand