Shop all Turbo Air Dry and Refrigerated Bakery Cases
SKU:
TCGB-48UF-DR-W(B)
MPN:
TCGB-48UF-DR-W(B)
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • White stainless steel finish resists corrosion
  • Two adjustable glass shelves for flexibility
  • LED lighting enhances presentation
  • Tempered glass front for clear visibility
Weight580 LBS
Height50.12 (H)
Width48.5 (W)
Depth33.12 (D)
EndsGlass
FinishWhite
FrontStraight Glass
Service TypeFull
Shelf Quantity2
Width (side - side)43" - 48"
ManufacturerTurbo Air
Amps0.6
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Weight580 LBS
Height50.12 (H)
Width48.5 (W)
Depth33.12 (D)
EndsGlass
FinishWhite
FrontStraight Glass
Service TypeFull
Shelf Quantity2
Width (side - side)43" - 48"
ManufacturerTurbo Air
Amps0.6
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ENERGY STAR® certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • ETLus certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"