Shop all Turbo Air Dry and Refrigerated Bakery Cases
SKU:
TCGB-60UF-S-N
MPN:
TCGB-60UF-S-N
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • Sliding rear doors and two adjustable shelves
  • R-290 refrigerant with 3/4 HP compressor
  • 33°F–41°F electronic thermostat with defrost
  • Self-contained refrigeration with self-cleaning condenser
Weight776 LBS
Height50.75 (H)
Width59.88 (W)
Depth32.75 (D)
EndsGlass
MountingFreestanding
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained
Service TypeFull
Shelf Quantity2
Width (side - side)60"
ManufacturerTurbo Air
Amps8.6
Phase1-Ph
Hertz60
Weight776 LBS
Height50.75 (H)
Width59.88 (W)
Depth32.75 (D)
EndsGlass
MountingFreestanding
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained
Service TypeFull
Shelf Quantity2
Width (side - side)60"
ManufacturerTurbo Air
Amps8.6
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • cETLus Certified certification
  • CSA Sanitation certification
  • ENERGY STAR® certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • ETLus certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Refrigeration
  • Merchandising and Display Refrigeration
  • Dry and Refrigerated Bakery Cases
  • Commercial Refrigeration
Related products
picture
Advance Tabco STU-3-BS 47.13" W 20 Gauge 302 Stainless Steel Open Cabinet Base Solid Top Table
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco LED-H-5 60" W Aluminum Finish 3500k Warm White Light LED Lighting
Pro IconFree shipping
Yanco FU-210 10" W x 4.5" D Rectangular Porcelain Fuji Sushi Plate
Omcan USA 44698 18.75" D x 30.50" W 3 Shelves Stainless Steel Bussing Cart
Bissell 30G3 Hose and Upholstery Tool for BG10 Deep Cleaning Machine
Blue Air EW3018 18" W x 30" D x 34" H 430 Stainless Steel Top Adjustable Plastic Bullet Feet Work Table