Shop all Turbo Air Open Air Merchandisers and Coolers
SKU:
TOM-36UC-W(B)-N
MPN:
TOM-36UC-W(B)-N
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • Solar powered thermometer for accuracy
  • LED lighting enhances visibility
  • Low-profile design for easy access
  • Self-cleaning condenser for less maintenance
  • 5.0 cu. ft. capacity for display space
Weight368 LBS
Height32.5 (H)
Width36.25 (W)
Depth32.25 (D)
Refrigerant TypeR-290
Shelf QuantityDeck Only
Width (side - side)31" - 36"
ManufacturerTurbo Air
Amps7.5
Phase1-Ph
Hertz60
Weight368 LBS
Height32.5 (H)
Width36.25 (W)
Depth32.25 (D)
Refrigerant TypeR-290
Shelf QuantityDeck Only
Width (side - side)31" - 36"
ManufacturerTurbo Air
Amps7.5
Phase1-Ph
Hertz60
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ENERGY STAR® certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • ETLus certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Refrigeration
  • Merchandising and Display Refrigeration
  • Open Air Merchandisers and Coolers
  • Commercial Refrigeration
Related products
Advance Tabco SHK-180 18" W x 40.5" H x 35" D Freestanding Sink Cabinet
Pro IconFree shipping
Yanco JP-5265 20 Oz. 6.5" Dia. Melamine Round Japanese Noodle Bowl